Menu Zamknij

Mamy pozwolenie na budowę osiedla „Akacjowa Ostoja” w Ostrowach nad Okszą

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż spółka SIM Śląsk Północ Sp. z o.o. uzyskała 13 października 2023 roku pozwolenie na budowę prestiżowego osiedla mieszkaniowego „Akacjowa Ostoja” w Ostrowach nad Okszą. To duży sukces po wielomiesięcznych staraniach i pracy nad tym projektem wielu wspaniałych ludzi.

Osiedle „Akacjowa Ostoja” będzie nowoczesne i ekologiczne. Projekt został starannie przygotowany, z myślą o harmonii z najbliższym otoczeniem. Zapewni komfort jego przyszłym mieszkańcom.

W przypadku gminy Miedźno przygotowana koncepcja architektoniczna zakłada wzniesienie trzech budynków z łącznie dwudziestoma siedmioma lokalami mieszkalnymi przy ulicy Wąskiej w Ostrowach nad Okszą. To trzy bloki po dziewięć mieszkań, o różnorodnej strukturze i metrażach.

W ramach przedsięwzięcia planowane są mieszkania o metrażach od 35 m² do

71 m², zlokalizowane w niewysokich, trzykondygnacyjnych kameralnych budynkach. Osiedle charakteryzuje nowoczesny design, będzie przyjazne dla osób niepełnosprawnych i ekologiczne, wykorzystujące odnawialne źródła energii. Powstaną także czterdzieści cztery miejsca parkingowe, w tym sześć dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo w budynkach znajdą się komórki lokatorskie.

Realizacja osiedla bez wątpienia przyczyni się do rozwoju infrastruktury komunalnej i poprawy jakości życia w okolicy. SIM Śląsk Północ Sp. z o.o. jest gotowa przystąpić do budowy, z zachowaniem wszystkich warunków i wymagań wynikających z uzyskanego pozwolenia na budowę.

Przypomnijmy, mieszkania w SIM dedykowane są osobom, które wykażą tzw.

zdolność czynszową, czyli będą w stanie regularnie płacić czynsz, określony jednak na zasadach dużo korzystniejszych niż obecne ceny rynkowe. Ustawa przewiduje, że, aby ubiegać się o mieszkanie w SIM nie można mieć tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości. Ponadto pierwszeństwo najmu będą miały osoby wychowujące przynajmniej jedno własne lub przysposobione dziecko, jak również osoby starsze, które ukończyły sześćdziesiąty rok życia.

Umowa z SIM może jedynie obligować do wniesienia partycypacji. Zgodnie z zatwierdzonym montażem finansowym, wysokość partycypacji ustalona w SIM Śląsk Północ Sp. z o.o. wyniesie 20 proc. Jej opłacenie jest obligatoryjne.

Warto pamiętać, że partycypacja spełnia dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze pozwala obniżyć wartość zaciąganego kredytu na budowę mieszkań, a co za tym idzie – zmniejsza stawkę czynszu. Po drugie, umożliwia najemcom dojście do własności po minimum piętnastu latach najmu. Najemcy, którzy zadeklarują chęć stania się w przyszłości właścicielami przyznanego lokum, w kwocie czynszu będą mieć zawartą część, która posłuży jako spłata kosztów budowy tego mieszkania.

Zgodnie z ustawą o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa nabór najemców do inwestycji SIM przeprowadza gmina, na której terenie ta inwestycja jest realizowana.

Wkrótce w Gminie Miedźno ruszą procedury mające wyłonić przyszłych najemców, a po stronie Spółki nie ma już przeszkód, aby uruchomić postępowanie przetargowe mające wyłonić generalnego wykonawcę. Jesteśmy przekonani, że to osiedle stanie się dumą naszej firmy i przyczyni się do rozwoju lokalnego społeczeństwa.